Trener personalny Poznań
Stworzyłam kurs Pilates dla osób początkujących
Stworzyłam kurs Pilates dla osób początkujących

Kurs Pilates od podstaw dla początkujących to mój najnowszy kurs dostępny na moim kanale YouTube, do którego link znajduje się poniżej.

O co chodzi z kursem?

Jestem instruktorem Pilatesu od wielu lat. Jest to jedna z moich ulubionych form ruchu. W Pilatesie ważna jest kontrola ruchu, płynny przepływ powietrza przez ciało – czyli poprawny oddech, precyzja i koncentracja. Wszystkie te elementy sprawiają, że ćwiczenia robisz totalnie świadomie, czujesz swoje ciało i pracujące mięśnie. Czyli dokładnie tak, jak lubię najbardziej! Bo lepiej zrobić mniej ćwiczeń i w mniejszej ilości powtórzeń, ale świadomie i poprawnie technicznie, niż namachać się sto razy bez techniki, bez czucia mięśni i w zasadzie bez sensu.

O kursie Pilates myślałam już bardzo długo, przynajmniej od kilku miesięcy. Zastanawiałam się jak ugryźć temat ćwiczeń online, tak, aby każdy kto będzie wykonywał te ćwiczenia robił je poprawnie technicznie i przede wszystkim – nie zrobił sobie krzywdy ćwicząc. Nie ukrywam, że to dla mnie było największą blokadą jeśli chodzi o zajęcia online. Wiedziałam jednak, że chciałabym trafiać do większej ilości osób, które po prostu lubią ćwiczyć w domu. Pomyślałam więc o kursie, w którym wytłumaczę dokładnie “krok po kroku” ćwiczenia od podstaw, które będzie można zrobić z powodzeniem samemu w domu i zrozumieć technikę każdego ćwiczenia.

Czy umiesz oddychać?

Ja nie wiem jak to się dzieje, ale na co dzień wcale nie myślimy o oddychaniu i ono się “dzieje samo”, a gdy nagle zaczynamy ćwiczyć to oddech się gubi, jest totalnie nieregularny, czasami go nie ma wcale i jest zaskoczenie. Zaskoczenie, że na ten oddech należy zwrócić uwagę. Zaskoczenie, że oddychanie nagle jest bardziej wymagające niż samo ćwiczenie. Zaskoczenie, że oddech coś robi z naszym ciałem. A gdy już to masz, twoje ciało to załapie, to nagle najtrudniejsze ćwiczenie staje się wykonalne. Ale do tego potrzeba pracy.

Co jest najważniejsze w treningu, nie tylko Pilates?

Koncentracja na tym co robisz, czyli połączenie ciała z umysłem. Często robimy coś bezwiednie, mamy pamięć mięśniową, wzorzec ruchu już się “zakorzenił” w ciele, a jednak tracimy równowagę, a jednak nie wychodzi tak jak powinno. Dla mnie to znak, że tego połączenia w tym momencie nie ma. Wypracowanie go zajmuje czas i wymaga regularnej praktyki, ale warto to zrobić. Tu z pomocą przychodzi Pilates. Baza i absolutna podstawa według mnie każdego treningu. Od tańca przez pole dance, wspinaczkę, jazdę na wrotkach czy łyżwach, bieganie, jazdę na rowerze, aż po wyciskanie ciężarów. Pilates sam w sobie jest już na tyle rozwiniętym programem, że z powodzeniem może przynieść dużo pozytywnych efektów bez dodatkowych aktywności. O prozdrowotnym aspekcie chyba wspominać nie muszę, bo dobrze dobrane ćwiczenia wykonywać może każdy. Tak, KAŻDY! Nie ma ograniczeń wiekowych. Nie ma ograniczeń zdrowotnych. Także osoby w podeszłym wieku, mniej sprawne, z urazami kręgosłupa, po poważnych kontuzjach, kobiety w ciąży i po porodzie z powodzeniem mogą wykorzystywać metodę Pilates. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiednich ćwiczeń i ich intensywności.

Kurs jest stworzony dla osób, które chcą nauczyć się podstaw ruchu. Które chcą zaznajomić się ze swoim ciałem, połączyć się z nim, połączyć się z oddechem oraz poznać poprawną technikę wykonywania ćwiczeń. Czy to przez mój kurs, czy to inną metodę, która będzie dla ciebie odpowiednia, zawsze będę do tego zachęcać.

Dorota.

[custom_blog_posts ids=”157″]