Trener personalny Poznań
Joga
Joga

Jako, że joga towarzyszy mi na co dzień i praktykuje ją od kilku lat, chciałabym opowiedzieć o niej kilka słów. Jakie ma znaczenie, jakie są jej elementy i rodzaje oraz jakie korzyści nam przynosi.

Znaczenie jogi jest bardzo szerokie, tyczy się wielu aspektów naszego życia i istnienia. Powszechnie znana joga kojarzy nam się z ćwiczeniami na macie. Jednak zawiera w sobie dużo więcej elementów, które z czasem praktykowania warto poznać i zgłębić. Idąc na pierwsze zajęcia, nie spodziewałam się, że ta droga tak mnie zachwyci swoją złożonością i możliwościami rozwoju.
Joga powstała w Indiach jako dyscyplina samodoskonalenia, medytacji i rozwoju duchowego. Jest drogą którą podąża jogin, aby osiągnąć założony cel – zjednoczenie oraz ujarzmienie (opanowanie) ciała i umysłu. Są to regularne praktyki, w których pracujemy z ciałem, psychiką i duchem. W uniwersalny i praktyczny sposób, jesteśmy w stanie poprzez prace z ciałem poprawić jakość życia i utrzymać zdrowie psychiczne jak i fizyczne.

W swoich praktykach, pod okiem nauczyciela, zwykle czerpie się nauki ze wszystkich ścieżek. W zależności od naszych potrzeb i preferencji. W praktyce wykorzystuje się różne elementy, między innymi takie jak:

– ASANY, czyli pozycje jogiczne, w których ciało przyjmuje określoną pozycję. Praktyka asan przywraca równowagę ciału na poziomie fizycznym i fizjologicznym. Świadoma praca nad asanami sprzyja wzmocnieniu i uelastycznieniu całego ciała, wpływa również na poprawne funkcjonowanie organów wewnętrznych

– PRANAYAMA, czyli kontrola oddechu, dzięki którym osiągamy odpowiedni poziom oraz przepływ energii przez ciało. Dzięki oddechowi jesteśmy w stanie pogłębić efekty praktyki asany

– MUDRA, czyli odpowiednie ułożenie dłoni lub ciała, w celu sterowania obiegu energii


We współczesnej – zachodniej jodze, znaleźć możemy bardziej przystępne i dostosowane do nas jej rodzaje. Powstawały one na przestrzeni kilku tysięcy lat, a niektóre z nich całkiem niedawno, bo zaledwie kilkadziesiąt lat temu. Z czasem, bardziej niż filozofia czy joga jako religia, interesuje nas jej wpływ na ciało i umysł, pomoc w zmniejszeniu stresu, poprawienie samopoczucia oraz ogólnego stanu zdrowia. W grafiku studio jogi lub klubu fitness pojawiają się przeróżne rodzaje, np. Vinyasa, Ashtanga, Joga Klasyczna, Yin, Kundalini, Hot Joga, czy bardziej dostosowane dla konkretnych grup, np. Joga dla kręgosłupa, dla kobiet w ciąży czy dla dzieci. A może zastanawiacie się po co to kadzidełko? Czy to już jakieś obrzędy i czarne magie? No nie zupełnie. Zapach sam w sobie ma nam pomóc się odprężyć, stworzyć relaksującą atmosferę, tak jak przy każdej aromaterapii 🙂

Co nam daje joga?

Przede wszystkim świetne samopoczucie. Po praktyce jesteśmy pełni energii, poprawia nam się nastrój, czujemy większy spokój oraz jesteśmy w stanie lepiej się skoncentrować. Na poziomie ciała czujemy rozluźnienie, ale jednoczesne wzmocnienie mięśni. Poprawia się propriocepcja, czyli czucie oraz świadomość ustawienia naszego ciała. Z czasem praktykowania, asany nie przynoszą już takich trudności jak na początku, przez co dosyć szybko jesteśmy w stanie zaobserwować postępy i nasz indywidualny rozwój. Podczas praktyki nie porównujesz się z innymi, jesteś sam na swojej macie i koncentrujesz się na swoim ciele, oddechu oraz świadomości ciała w danych asanach. I za to kocham jogę! Mogę być całkowicie tu i teraz. Poświęcić 60 lub 90 min na bycie ze sobą w swoim ciele.

W moim odczuci joga jest jedną z niewielu aktywności i dyscyplin, która jest pełna sama w sobie. Jako, że każda dyscyplina sportowa wymaga podstawy siłowej, odpowiedniego przygotowania motorycznego, dodatkowego stretchingu, joga zapewnia nam każdy z tych aspektów. Odpowiednio ułożona i dopasowana do naszych potrzeb praktyka, zapewni nam wzmocnienie mięśni, zwiększy zakresy ruchu w stawach, wydłuży (rozciągnie) mięśnie, ustabilizuje core i nasz kręgosłup oraz poprawi świadomość ruchu.

Jeśli myślisz, że joga nie jest dla Ciebie, to się mylisz! Joga jest absolutnie dla każdego. Być może po prostu jeszcze nie odnalazłeś swojego sposobu na praktykę.

Zachęcam do poszukiwań

Dorota.