Trener personalny Poznań
Szczęście jest na wyciągnięcie ręki
Szczęście jest na wyciągnięcie ręki

Czy umiesz być szczęśliwy?

Bardzo często popadamy w pułapkę myślenia, że szczęście do nas przyjdzie, gdy…. To znaczy, że poczuję się szczęśliwa/szczęśliwy, gdy kupię wreszcie to nowe auto, stworzę z kimś związek, zarobię wreszcie tyle i tyle, albo gdy wreszcie dostanę wymarzoną pracę. Znasz to?
To taka pułapka, w którą bardzo często wpadamy i bardzo ciężko wyjść z tego błędnego koła. Bo nagle okazuje się, że mimo tych wszystkich rzeczy, które już mamy, szczęście nie przychodzi. Myśląc tak, wręcz uniemożliwiamy sobie osiągniecie szczęścia. Skąd to się w nas wzięło? Ciężko powiedzieć, bo na to składa się wiele czynników tj. reklamy produktów, które chłoniemy mimowolnie (na pewno ta nowa pralka lub ten nowy samochód da Ci szczęście), uwarunkowania kulturowe (na szczęście trzeba sobie zasłużyć, nie wypada emanować szczęściem, raczej w modzie jest narzekanie), spojrzenie naszych najbliższych, ale również nasze osobiste.

A tymczasem nasze szczęście pochodzi z nas samych. Bycia szczęśliwym można się nauczyć. Wspaniałą drogą do niego jest praktykowanie wdzięczności. Za co możesz być wdzięczny?
Za to, że nastał nowy dzień, że świeci słońce, że mam dach nad głową i ciepłą kawę z rana, że mam cudownych ludzi/zwierzęta wokół siebie, że mam pasję i za to, że jestem.
To tylko kilka przykładów, których jest nieskończenie wiele. Podziękuj za każdą rzecz, która Ci przyjdzie do głowy.

Zadanie dla Ciebie


Znajdź KAŻDEGO DNIA przynajmniej 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczna/wdzięczny. Skoncentruj się na nich i powtarzaj sobie w myślach po kilka razy. Poczuj w sobie wdzięczność płynącą z serca.

Co Ci da praktyka wdzięczności?

 + sprawi, że skupisz się na pozytywnych aspektach życia
+ będziesz cieszyć się z rzeczy, z których wczesnej się nie cieszyłeś/nie cieszyłaś
+ przestaniesz martwić się drobiazgami, a skoncentrujesz swoją uwagę na tym, co na prawdę ważne
+ będziesz umiał dziękować innym i doceniać ich. To wróci do ciebie, dzięki czemu ty i twoi bliscy poczujecie się dobrze
+ zredukujesz napięcie i stres

Szczęścia! <3

Dorota.